GYIK

GYIK

Ablak

  • takarékossági okból
    A házainkon található régebbi típusú nyílászárók, még akkor is ha vigyázunk rá, kezeljük 2-3 évente a felületét, sajnos „elfárad”. Elfárad az anyaga és már nem úgy illeszkedik, ahogy kellene. Kicsit lóg, kicsit lötyög, s gyönyörűek a jégvirágok rajta, de mikor megkapjuk a fűtésszámlánkat…elgondolkodunk…lehet, le kellene cserélni? Valóban jó kérdés. A válaszunk IGEN. A nyílászárók cseréje egy hosszú távú befektetés, amely kifizetődik. Új kidolgozási technikák miatt energia hatékonysággal bír. Anyaguk, formatervezésük, pontos illesztések miatt a szigetelő funkciója érvényesül.
  • egészségügyi okból
    A régi nyílászárók már rosszul szigetelnek. E miatt a nedvesség könnyebben bejut és bent is marad a lakásunkban. Ez a pára nemcsak magának a lakásnak az állapotromlásához vezethet, hanem egészségünk romlásához is. A lakásunkban lévő nyirkos levegő, a penész és a gombák táptalaja, amely allergiákhoz, légúti megbetegedésekhez vezethetnek. Ezért is érdemes elgondolkodni a cserén, de itt kell megemlíteni, hogy nem elég cserélni a nyílászárókat, hanem rendszeres napi szellőztetéssel egyetemben kell óvnunk egészségünket.
  • nyugalmunk miatt
    A régi nyílászárók nem csak a nedvességet, hideget vagy meleget engedi be a lakásunkba, hanem a zajokat, szagokat. Rohanó világunkban, egy nyugodt alvás már gyógyszernek minősül. Biztos Önnel is előfordult már, hogy szombat kora reggel arra ébred, hogy a szomszéd füvet nyír, vagy a hajnali órákban fiatalok serege vonul végig egy átmulatott éjszaka után az ablakaink mellett. A tapasztalatok szerint, aki lecserélte új, modernebbre a nyílászáróit, első pozitívumok között a hangszigetelő funkciót emelte ki.
    Nem utolsó sorban ki kell emelni, hogy egy mai, modern nyílászáró tisztítása, takarítása fele annyi időbe sem telik. Így a fennmaradt időt, pihenéssel, kikapcsolódással lehet tölteni.
  • biztonsági okból
    Egy csere esetén a beépítési mélységnek köszönhetően, nehezebb kifeszíteni, „benyomi”, feltörni az ablakokat, ajtókat. S hogy mi is az a beépítési mélység? Rákereshet a Fogalomtárunkban.

Ha egyszerre bukik és nyílik az ablakunk, első lépésként a zsanér oldalon a szárny tetejét hajtsuk vissza. Majd ebben a visszahajtott állapotban forgassuk el a kilincset vízszintes (nyitott) állásba.
Ha nem fordul a kilincs, akkor ezt valószínű, hogy a hibás-működés-gátló nem engedi. Ez a kilincsoldalon, a zárszerkezetre van felszerelve, amelyet a tömítőgumi felé nyomva (nem nagy erővel) ki tudunk oldani. Ha ezt megnyomtuk a kilincs is elfordítható lesz. Ha ezt sikerült, toljuk be az ablak tetejét a helyére és így tartva a szárnyat és ezek után, már tudjuk is újból nyitni az ablakot.
Nagyobb ablak vagy ajtó esetén kérjünk segítséget, mert igen súlyos teher lehet ezek visszahajtása.

Műanyag nyílászárót nem mindennap vesz az ember. Ezek vásárlása egy hosszú távú befektetés.
Fontos tájékozódni a piacon. Ajánlott olyan céget választani, aki be is építi. A mi szakemberünk tapasztalattal rendelkezik, fontos, hogy ismerje a terméket, mert a műanyag nyílászárók között is különbségek lehetnek. Lehet, hogy jó nyílászárókat választott, de ha az nincs szakértelemmel beépítve, akkor megkeseríthetni az Ön mindennapjait a használatuk.
Tudnia kell, hogy nem a legdrágább a legjobb minőségű, de vigyázzon a “nagyon” akciós darabokkal is.
Fontos, hogy nyílászáróink a lakásunk vagy házunk jellegéhez is igazodjon.
Azt hallottam, hogy a műanyag ablak miatt penészesedik a lakás!
Energiahatékonyság miatt a jól beépített műanyag ablak szigetelése szinte tökéletes. Azaz a levegő nem áramlik ki- és be, mint a régi fa nyílászáróknál. A mai műanyag ablak gyártási technológiának köszönhetően az ablakok profiljába résszellőző funkciót építettek be, ami biztosítja a folyamatos légmozgást anélkül, hogy a műanyag ablak nyitva lenne és a külső hőmérséklet lehűtené lakásunkat.
Amit viszont ki kell emelni! A szellőztetés nagyon fontos, legyen akár régi típusú vagy újabb típusú nyílászárónk.

Cégünk által forgalmazott hófehér műanyag ablak garantáltan az is fog maradni, hisz ellenáll az időjárás viszontagságainak, nem veszíti el fehér színét, besárgulástól a napsugarak, szívó hatásától nem kell tartaniuk. Minőségi műanyag nyílászáróink UV álló anyagból készülnek, ez garantálja a hosszú élettartamot.

A mai technológiáknak köszönhetően elmondhatjuk, hogy 40-50 évig az ablakok rendeltetésszerűen működni fognak. Az idő elteltével funkcionálisan működőképes lesz akkor is a nyílászárója, csupán a technológiák akkor már biztosan fejlettebbek lesznek.

A válaszunk: rendszeres karbantartással.
Ez a vasalatokra és a gumitömítőkre is vonatkozik. A puha gumitömítők a tokban és a szárnyban is körbefutnak. Ennek puhaságát kell megóvnunk, mert idővel elkeményedhet a kiszáradástól és ez a hőszigetelő képességet ronthatja. A tömítő gumikat ajánlatos félévente Glicerines ronggyal áttörölni. Glicerint, vény nélkül lehet bármely patikában kapni.
De mint említettük a vasalatokra is oda kell figyelnünk, ennek olajozását is évente ajánlatos elvégezni. Ehhez a legcélszerűbb WD-40-et használnunk, melyet a benzinkúton vagy autóápolási kellékeket áruló üzletben kaphatunk és ezzel kell befújni a vasalatot.
Ez abból áll, hogy a nyílászáró oldalán körbe futó vasalatba Wd-40 el befújkáljuk majd zárt állapotban párszor az ablak kinyitása nélkül 180 fokban oda-vissza forgatjuk a kilincset. Erre azért van szükség, hogy a műanyag nyílászáró vasalatában egyenletesen szétkenődjön.

Mindkettő ablakot lehet alkalmazni. A kérdés eldöntésére, nagyon fontos szempont mennyi az az összeg, amit a vásárló áldozni tud. Egy azonos tulajdonságokkal, paraméterekkel rendelkező fa- és műanyagablak között akár kétszeres árkülönbség is lehet. A faablakok drágábbak ennyivel. Ráadásul a faablakok még több gondoskodást, odafigyelést is igényelnek.

A nyílászáró alsó vízszintes felén helyezkedik el, nevében is benne van, párkány fogadására hivatott, ennek segítségével a párkányt a nyílászáró alá lehet csúsztatni, elősegíti a párkány szakszerű beépítését. Szállításnál is nagy segítséget nyújt. Kiemelt szerepe van a csapadékelvezetésben.
Mi is az az Aereco, légbevezető
A nyílászáróba építhető légbevezető mely a levegőellátás biztosítására alkalmazható. A légbevezetők közérzetjavító és egészségmegőrző hatásúak és illatpárnával ellátottak.

Előnyei:

  • Automatikusan és folyamatosan szabályozzák a légcserét.
  • Megelőzi a páralecsapódást és a penészedést
  • Bármikor beszerelhető
  • Biztosítja a megfelelő levegő minőséget
  • Segédenergiát nem igényel
  • Esztétikus a megjelenése
  • Egyszerűen karban tarthatóak

Lecserélné régi ajtóit, ablakait korszerűbb műanyag nyílászáróra? Nincsen elegendő tőkéje hozzá? Nézze meg az ez évi támogatási programot!

OTTHON MELEGE PROGRAM 2017

2017. JANUÁR 28.

Az Otthon Melege program pályázati felhívásra akkor  jelentkezhet, ha:

  •  1996 előtt épült, és 1995. december 31. napjáig kiadott építési engedéllyel rendelkezik az épülete,
  • egylakásos (önálló) családi háza van, (egy épületben két vagy több lakás van vagy egy helyrajzi számon több épület, lakás van, akkor nem pályázhat)
  • legfeljebb 135 m2 fűtött alapterülettel rendelkezik
  • a lakás a pályázatot benyújtó magánszemély tulajdonában van és a pályázat benyújtását megelőzően használatban volt, vagyis lakott volt (amit közüzemi számlákkal igazolni kell)
  • azonos témában 10 éven belül nem nyert pályázatot

Támogatott tevékenységek

  • nyílászárócsere
  • hőszigetelés: homlokzati, födém vagy lakott tetőtér szigetelése
  • napelem (elektromos áram termelő), napkollektor (meleg víz termelő) beépítése
  • fűtés korszerűsítés, kondenzációs -, faelgázosító -, biomassza -, pellet kazán beépítés

Az alprogram részletei

A rendelkezésre álló keretösszege 5 milliárd forint, mely 2 ezer ház korszerűsítését segítheti. A támogatás folyósítása minden esetben a Kedvezményezett felé történik, utólagos finanszírozással, a teljes bekerülési költség kifizetésének igazolását követően. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az alább látható maximális 55%-os támogatás esetén legalább bő 4,5 milliós beruházást előre saját zsebből kell megvalósítani és az erről keletkezett, benyújtott számlák alapján kapjuk meg a támogatást utólag.

A pályázatkezelési feladatok ellátásában a Nemzeti Fejlesztés és Stratégiai Intézet Kft. (NFSI) vesz részt. Szükség esetén a Támogató a régiók között átcsoportosíthatja a forrásokat.

A pályázat kizárólag magyar nyelven, elektronikus úton, a pályázatbenyújtó rendszeren keresztül, ügyfélkapus azonosítást követően az adatlapok kitöltésével és a szkennelt dokumentumok csatolásával nyújtható be.

A pályázatot benyújtani 2017. július 01. napjától a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig lehetséges.

Az NFM hivatalos honlapján valamint a pályázatbenyújtó felületen. (http://www.kormany.hu/hu/kereses#category=all&search=otthon+melege+program)

A pályázókat pályázati díj nem terheli.

A pályázatbenyújtó felület elérhetőségéről az NFSI 2017. április 30. napjáig nyújt tájékoztatást.

A forrás elosztása régiónként történik a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján, épületszám/régió arányban megosztva.

Kik jogosultak a pályázatra?

  • magyarországi lakóhellyel rendelkező, cselekvőképes nagykorú természetes személyek
  • hagyományos technológiával 1996 előtt épült, és 1995. december 31. napjáig kiadott építési engedéllyel rendelkező egylakásos, legfeljebb 135 m2 fűtött alapterülettel rendelkező családi házak tulajdonosai

Kizárják a pályázatból, aki

  • lejárt esedékességű, 60 napot meghaladó adó- vagy adók módjára behajtható köztartozással rendelkezik
  • a pályázat kiírásában, értékelésében és elbírálásában részt vesz
  • nem természetes személy
  • nem rendelkezik magyar adóazonosító jellel
  • kiskorú természetes személy
  • cselekvőképtelen természetes személy

A maximális támogatás mértéke az elszámolható költségek

55 %-a, de maximum 2.500.000,- Ft, amennyiben a pályázó a hőszigeteléssel egyidejűleg egy további energiahatékonysági fejlesztést, és legalább egy megújuló energiát hasznosító rendszert épít ki;

50 %-a, de maximum 2.000.000,- Ft, amennyiben a pályázó hőszigetelést, és legalább egy megújuló energiát hasznosító rendszert épít ki;

45 %-a, de maximum 1.500.000,- Ft, amennyiben a pályázó egy energiahatékonysági fejlesztést és legalább egy megújuló energiát hasznosító rendszert épít ki;

40 %-a, de maximum 1.250.000,- Ft, amennyiben a pályázó egy típusú fejlesztést valósít meg a beruházás keretében.

A támogatás mértéke a fejlesztéssel várhatóan elérhető minden megtakarítható CO2 kg/év egységre 900,- Ft; azzal, hogy az igényelhető támogatás maximális összege 1.250.000 – 2.500.000,- Ft a megvalósítandó fejlesztés komplexitásától függően épületenként és magánszemélyenként.

Garázskapu

Szekcionált garázskapu:
Olyan lamellákból álló kapu, ahol a panelek nyitáskor padlószinttel párhuzamosan nyílnak, egy nekik kialakított sínrendszerben. Ma már oldalra nyíló szekcionált kapuk is léteznek, melyeket olyan helyre építenek be, ahol a felfelé nyitás nem megoldható. A lamellák vagy elemek itt is számukra elkészített sínben mozognak. Ezek a garázskapuk nem foglalnak el nagy helyet a hasznos térből, valamint nem nyílnak az utcafrontra.
A billenő garázskapu:
Egy táblából áll, mely egyben billen fel. Nagy részüknél figyelembe kell venni, hogy az utcafrontra jelentősen kinyúlhatnak. A kézi nyithatóságot rugókkal történő kiegyensúlyozással segítik. Ügyelni kell a kapu súlyára, ezért általában szigeteletlen típus létezik belőlük.

Az olyan garázskapukon, ahol nincs automatika csak a kézi zárszerkezet alkalmazható a biztonság megőrzése érdekében. Amennyiben automatikával rendeltük, vagy régi kapunkat automatizáljuk ebben az esetben az automatikában be van építve a kézi nyitás lehetősége, és az új szerkezetekbe már szinte alap funkció a feltolás elleni védelem is. Tehát erről külön nem kell gondoskodnia a tulajdonosnak

Fontos a pontos felmérés. Új építkezés esetén a vakolt nyílásméretnek kell fogadnia a szakemberünket.
Szükség esetén fal megerősítést kell végezni, illetve a vakolással mindenképpen vízszintes és függőleges síkfelületeket létrehozni.
Abban az esetben, ha már meglévő kapu cseréjéről van szó, biztonsági szempontból érdemes arra is figyelni, hogy ne legyen hosszú időn keresztül nyitott a bejárat.
Amennyiben automatikával vásároljuk a garázskaput, az automatika (motor, vezérlés) helyét, és a szerelvényeit is érdemes a beépítés előtt kialakítani.
Ezeknek a pontos helyét, a felméréskor érdemes kijelöltetni.(Csengő nyomógomb a belső nyitáshoz, illetve 230 V-os dugalj, az automatikának, melynek helye a kaputól függ.)

Redőny, szúnyogháló

Ha beépített redőnytok van, akkor abba akár műanyag vagy alumínium ráépíthető redőny is beszerelhető, sőt kérheti a motorizált változatot is. Ha mégsem beépített a redőnyszekrény, külső tokos redőnyt lehet felszerelni.

A redőny és a mozgatható szúnyogháló egymástól teljesen függetlenül működtethető. Kezelése egyszerű, el nem téveszthető. Beépítő szakemberünk készséggel elmagyarázza. A szúnyogháló anyaga speciális, üvegszálas sűrű szövésű, UV háló, füst színű háló, ami néhány méterről szinte már nem is látható.

Lehetséges a redőnytokból függőlegesen lehúzható szúnyogháló, vagy oldalra húzható szúnyogháló kívülre szerelve. A redőny és a szúnyogháló egymástól függetlenül működtethető.

A reluxa árnyékoló félhomályt ad, teljes fényzárást nem nyújt. Hűvösebb lesz a szoba általa, de a azt a hűsítő- sötétítő hatást, mint a redőny, nem tudja nyújtani.

A redőnyt méretre gyártva szállítjuk a helyszínre, a redőnyszerelés gyors és minimális felfordulással, kosszal jár. Akár néhány óra alatt elvégezhető a munka, természetesen ehhez szakértő kezekre van szükség.

Beltéri ajtó

Az alábbi adatok szükségesek a felméréshez.
Sz = falnyílás szélessége
M = magasság (végleges falnyílás)
Fv = tényleges falvastagság

Magyarországon a névleges 90cm x 210cm / 12cm-es méretek az ajtót fogadó falnyílás méretei.
Fontos tudni az ajtó nyitásának irányát is.
KÉP
Pl.: jobbos ajtó: pánt felöli oldalról nézve a pántok jobb oldalon helyezkednek el.

Például a 90x210x12-es megjelölést olyan ajtóknál alkalmazzuk, amely 12 cm tényleges (vakolt-burkolt-glettelt, stb.) vastagságú falban lévő 90 cm széles, 210 cm magas nyílásba kerül. A megjelölés, azaz a névleges tokméret tulajdonképpen a falnyílást jelenti.
A felújítás, építkezés melyik szakaszában építik be a beltéri ajtókat?
A mai korszerű beltéri ajtó szerkezetek az építkezés-felújítás utolsó fázisában, tehát már festett belső tér esetén helyezendők el, mivel alkalmazásuk kiegészítő kőműves munkákat nem igényelnek.

A dekorfólia egy papír alapból áll. Ez igazából egy színes fotó a kívánt fa felületről. Gyártása során ezt a színes felületet impregnáló és felületét keményítő lakkréteggel vonják be. Ebből keletkezik egy közepes mechanikai ellenállású ajtófelület, melyet MDF hordozóra kasírozva kapjuk meg a kész ajtófelületet.

A CPL (Continuous Pressed Laminate) folyamatos préselt laminátum olyan rétegelt felület, melynek rétegei dekorpapír alapra több rétegben felhordott vízzáró, impregnáló és kemény bevonatokból áll össze. A gyártási eljárásban alkalmazott nagy nyomás és magas hőmérséklet teszi a felhasznált anyagok segítségével különösen ellenállóvá a CPL felületet.

A lényeg: A CPL felület mechanikai ellenállása messze felülmúlja az “alap” dekorfólia képességeit. Lakások, családi házak esetén többnyire soha, semmilyen sérülés nem éri az ajtókat átlagosan “intenzív” gyerekek ellenállásához is elég a dekorajtó. CPL felületeinket nagyobb igénybevételnél (sűrűbb tisztítási igény) javasoljuk. A beltéri ajtókat könnyedén tisztíthatjuk például OPTI vagy egyéb, hasonló bútortisztítóval.

A (High Pressure Laminate) magas nyomáson laminált felület kialakítása annyiban tér el a CPL felülettől, hogy a HPL felülethez valószínűleg olyan fedőanyagokat használnak, ami a vízzárót vízállóvá teszi.

Az átfogó tok, átfogja a falkáva vastagságát, azt mindkét oldalról takarja, lezárja. Előnye, hogy nem teljesen szabályos, tehát kivakolt falkáva esetén is, teljes értékű, esztétikus takarást biztosít.

 

Más néven Gerébtok-nak is nevezik. Ezt a toktípust olyan helyeken érdemes alkalmazni, ahol nem áll rendelkezésre falcsonk. Tehát párhuzamos falak, folyosószerű helyiségek esetében. Ilyenkor egy 4,5 cm széles fix tok áll a rendelkezésünkre. A borítólécek is sokkal vékonyabbak, mint az átfogó tok esetében.

A blokktok összeszerelése sem tér el semmiben az átfogó tok építésétől, csupán a borítólécek felhelyezése picit más munkafolyamattal zárul. A blokktok nem olyan látványos, mint egy átfogó tok.

  • Kedvező ár
  • Tisztességes ajánlat
  • Korrekt együttműködés