Fogalomtár

Fogalomtár

Ablak

A műanyag ablak tokja és az ablaküveg kerete, ablak szárnya. A profil adja meg az ablakkeret kinézetét, formáját, vastagságát és légkamrái számát, mely a hő-és hangszigetelést nagymértékben befolyásolja.

Az ablakprofilok belül kamrákra vannak osztva. Hogy egy szerkezet hány légkamrás az határozza meg, hogy a szerkezeten belül, az elválasztandó teret hány légréteggel választja el. Minél magasabb légkamra számú egy szerkezet, annál jobban hő- és hang szigetel, illetve annál jobb a statikája. A légkamrák számának növelésével figyelni kell e beépítési mélységre, mert akkor azt is növelni kell, ami már szakértelmet igényel. Pl. egy 70 mm-es beépítési mélységű profilnál a 7 légkamrát csak a falvastagság jelentős elvékonyításával tudják elérni.

Fontos tudni, hogy a 3 kamrás profilok már elavultnak számítanak!

A profil vastagságát jelenti. Általában a légkamrák számával egyenes arányban nő. A beépítési mélység növelése javítja az ablak és az ajtó statikáját, hő- és hangszigetelését, de ennek megállapítása szakértelmet igényel.  

Fontos tudni itt is, hogy az 58-60 mm-es profilok már elavultak! 

Az ablak szerkezeti eleme. A vasalat azon fém alkatrészek összessége, amely a nyílászárók működtetését biztosítják. Ilyenek a nyitáshatárolók, a bukó-nyíló szerkezetek, tolóajtóknál a sín és görgők, többpontos zárak szerkezetei, kilinccsel mozgatva. Sőt a jó vasalat, a jó szigetelést is biztosítja.

Ez a szellőzés típus a kilincs negyedik állásában (nyílt; zárt; buktatott; résszellőzés) biztosít légmozgást úgy, hogy a bukó-nyíló ablak tetejét egy 2-7 mm-re megnyitja. A vasalat az ablakot ez esetben még zárva tartja. Ezt a szellőző típust az ablakok tökéletes záródása miatti, légcsere hiány kiküszöbölésére használják. Az elzárható, nyílt-égésterű gázkészülékekhez (ahol előírás a szabályozott légbevezető) nem elegendő!

Erre a szellőztető típusra nagy szükség van akkor, ha az adott helységben nyílt égésterű gázüzemű készülék működik.

Ezek a légbevezetők HIGRO szabályzásúak, elzárni nem lehet őket. Az általunk forgalmazott ilyen légbevezető típustól függően 5-40 m3/h légcserét eredményeznek. A cserélt levegő mennyisége függ a külső belső légnyomás különbségtől és a belső levegő relatív páratartalmától!

Új gáz üzemű rendszer esetén (lakó ingatlanban), a gázszolgáltatók megkövetelik e készülék alkalmazását. Minden ilyen és egyéb esetben is JAVASOLJUK SZÉNMONOXID RIASZTÓ HASZNÁLATÁT is.

A lég- és hanggátlás a szerkezet hangszigetelő tulajdonsága. Mértékegysége a dB. Az alap rétegrendű üveg értéke (4-16-4) Rw=32dB. Ez az érték egészen 45dB-ig növelhető, ilyen üveget repülőterek közelében szoktunk alkalmazni. A lég hanggátlás növelhető, eltérő üveg vastagság használatával és SF6 gáztöltéssel illetve erre kifejlesztett ragasztott üveggel. A hanggátlás növekedésével az üveg felára és súlya nagymértékben növekszik. Ezeknél a szerkezeteknél az üveg súlyát fokozottan figyelembe kell venni!

Ha bukik és nyílik is egyszerre az ablak, ajtó, nem kell kétségbe esni, nem fog leszakadni, kibukni a nyílászárónk, mert a vasalatban van egy hibásműködés-gátló szerkezet. Ez akadályozza meg, hogy leszakadjon, kibukjon, illetve sérüljön a szerkezet. Hogyan kell orvosolni? A Gyakori kérdések-ben ennek orvoslását megtalálja.

Ha egymás mellett kettő vagy több nyílászáró sorakozik, akkor ezeket összefoglalva, sorolt szerkezeteknek hívjuk. Ilyet alkalmazhatnak pl. irodaházaknál, télikerteknél, terasz beépítéseknél, kirakatoknál is.

Több fajtája is van:

  • rejtett soroló (kisebb szerkezeteknél)
  • acélmerevített statikai soroló (nagyobb szerkezeteknél)
  • 90 fokos soroló (sarkos kapcsolódásnál)
  • szögsoroló (bármilyen szögű kapcsolódásnál)

A rejtett soroló egy vékony műanyag “léc”, ami a műanyag ablak tokjában foglal helyet. Rejtett soroló fogadására a tokot gyárilag készítik elő.

Rejtett soroló helyett lehet alkalmazni még “H” sorolót, ami ugyan azt a feladatot látja el, csupán az ablak vagy erkélyfal külső és belső részén egy 16 mm széles díszcsík lesz látható.

Ezt a típust abban az esetbe ajánlatos alkalmazni, amikor nagyobb szerkezetek kerülnek egymás mellé. Olyan erkélyfal vagy homlokzati szerkezetek összeszerelésénél ajánlott merevítő sorolót alkalmazni, ahol az összeillesztett szerkezetek magassága meghaladja a 240 cm-t vagy, ahol a stabilitás és a beremegés csökkentése szükséges.

A 90 fokos sorolót akkor alkalmaznak, amikor két ablak vagy ajtó egymás mellett 90 fokos szöget zár be. Leggyakrabban teraszok, télikertek építésénél használják, amikor a sarokra nem készítenek pillért, hanem egy ilyen acélmerevítést tartalmazó sorolási technikával oldják meg a problémát.

Ezt a sorolást is hasonló módon használják, mint a 90 fokos sorolót. Csupán itt nem 90, hanem 135 fokot zár be a soroló.

A 135 fokos sorolót nem használják már rendszeresen, mert kiváltotta ezt a típust a szögsoroló. Itt olyan szögbe lehet a sorolót beállítani, amit a szerkezetet megkövetel.

A fenti ablakok egymáshoz illesztésére használatos sorolókon kívül létezik még statikus (merevítő sorolóval hasonló feladatokat lát el) lizéna soroló (nagy, egymásra épített szerkezetek dilattálásának szabályozására alkalmazott soroló típus).

A nyílászáró használati szempontjából, az egyik legfontosabb jellemző, a nyitásirány.

A nyitásirány megállapítása mindig a zsanér oldaláról történik. Tehát belülről nézve a szerkezet jobbos, ha a zsanér a jobboldalon van. Kifelé nyíló szerkezetnél (pl.: bejárati vagy erkélyajtó) szintén a a zsanér oldalról, vagyis amely oldalon található a zsanér olyan nyitásirányú a szerkezetünk (bal oldalon: Balos; jobb oldalon: Jobbos)

Alap üveg rétegrend 4-16-4, ami azt jelenti, hogy két 4mm-es üveg között 16mm-es légrés található. Ez a kétrétegű üveg. 

Korábban K-val manapság U-val jelölik az üveg hőátbocsátási tényezőjét.

Minél alacsonyabb ez az érték annál jobb az üveg hőszigetelése. Mértékegysége: W/m2K  

  • Ug csak az üveg hőátbocsátási tényezőjének a jellemzője
  • Uw pedig az egész nyílászárónak.

Példaképpen: Az alap rétegrendű 4-16-4 –es üvegnél az U=2,6 – 2,8. W/m2K  

Ennél erősebb a 4-16-4 rétegrendű, de külső üvegrétegén átlátszó, lágy fém bevonattal ellátott úgynevezett Low-e üveg melynél U=1,4 W/m2K  

Kétrétegű üvegek közül a legerősebb hőszigetelésű az, ahol az U=1,0 W/m2K.

A két üveg közötti távtartót, hőhídmentes anyagból építik az üvegbe.

A háromrétegű 4-16-4-16-4 üveg a legerősebb hőszigetelésű szerkezet U=0,7 W/m2K értékű. Felépítésében azonos az előzővel csak plusz egy üveg hozzáépítésével.

Tükörhatású síküveg, mely biztosítja, hogy a kívülről ne lehessen belátni viszont a kilátás akadálytalan.

Annyiban tér el a katedrál és a savmart üvegektől, hogy domborított a külső fele, valamint visszaveri a fényt.

Különböző választható mintázatokkal ellátott fényáteresztő, de elmosott vagy tompított képet mutató üveg, melyet olyan helységek nyílászáróiba ajánlunk ahol fontos, hogy kívülről ne lássanak be. (pl.: fürdőszoba)

Mechanikai úton homályosítják az üveg felületét. Homokfúvó berendezéssel sűrített, nagy sebességű levegősugárral éles homokszemcsét ütköztetnek az üveg felületével, mely a homok szemcsékkel való találkozáshelyén kicsorbul, megkarcolódik, homályos üvegfelületet eredményez.

Kémiai úton homályosítják az  üveg felületét. Savmarással. Például foszforsav, folsav, hidrogén fluorid használatával.

Üveg helyett használatos ablak vagy ajtótokba építhető hőszigetelt átlátszatlan műanyag alapú panel. Abban az estben ahol nincs szükség kilátásra, de meg akarják, őrizni a nyithatóságot illetve nem kívánják befalazni a nyílást. Két műanyag lap közé purhab szerű szigetelő anyag van helyezve.

Ablakok, ajtók és redőnyök színezéséhez, szebbé, hangsúlyosabbá tételéhez alkalmazzuk a profilok oldószermentes ragasztással történő fóliázását. Ehhez számos fautánzatú és teli színből választhatunk. A fóliák egy vagy mindkét oldalon alkalmazhatók figyelembe véve az egyedi elképzeléseket. Az általunk kínált fóliák mindegyike ellenáll a környezeti és Időjárás általi behatásoknak, könnyen kezelhetők és tisztíthatók valamint nagy színtartóssággal bírnak. Kívül és belül eltérő színű fóliázás is lehetséges.

A RAL rendszerű beépítés esetében tömítő szalagok segítségével akadályozza meg a szakember a légmozgást, a pára bejutását és az ablak közeli lecsapódást a szerkezetbe. Ezzel biztosítva hosszú élettartamot mind a szerkezetnek, mind a beépítési hézagba befújt hőszigetelő anyagnak. Tehát a RAL beépítés lényege a párazárás.

Hazánkban egyenlőre a passzívházak esetében alkalmazzák ezt a típusú beépítést. Viszont mivel a nyílászárók élettartamát és használati értéket jelentősen növeli, mindenképpen alkalmazni kellene.

A passzívház olyan épület, amelynél 80-90%-kal alacsonyabb az üzemeltetési költség (fűtés, hűtés, használati meleg víz, stb.) ugyanakkor jobb a komfortérzés, illetve az élet minőségSzellőző berendezést használnak, napkollektort, hármas üvegezésű nyílászárókat.

A Bontás során a már meglévő, régi, elhasználódott ablak- ajtótokot, illetve szerkezeteket, speciális orrfűrésszel elvágjuk és pajszer vassal keresztirányban összeroppantjuk, ezáltal a vakolat illetve az ajtó ablak körüli rész minimálisan vagy egyáltalán nem sérül.

Helyszínre szállítás után, a nyílászárók beépítése szakszerű módon történik: a már meg lévő nyílásba beékelünk, ezután tokon keresztül úgynevezett turbó csavarral a falba rögzítjük ezután pur habbal körbefújva szigetelünk, illetve ragasztunk.

A beépített nyílászárók körül, a purhab száradása után, kőművesmunkával, esetenként gipszkartonnal, ill. vakoló anyag felhasználásával és csiszolással úgynevezett szobafestésig vissza javítjuk a falak állapotát.

A beépített nyílászárók körül a szerelő hézagot purhabbal kitöltjük és a purhab száradása után úgynevezett takaróléccel letakarjuk a falat így esztétikailag teljes összképet kapunk. A szerelő hézag segítségével kerül a nyílászáró vízszint és függőleges helyzetbe. Illetve azért kell a hézag, mert oda kerül a purhab, ami szigetel és ragaszt.

BNY – Bukó-nyíló ablak vagy erkélyajtó

KF – Kétszárnyú váltószárnyas ablak vagy erkélyajtó (Középen felnyíló)

KFNY/B – Kétszárnyú váltószárnyas ablak vagy erkélyajtó (Középen felnyíló) fele bukó-nyíló

NY+NY – Kétszárnyú tokosztós ablak (Középen felnyíló)

B/NY+NY – Kétszárnyú tokosztós ablak (Középen felnyíló) fele bukó-nyíló

B/NY+B/NY – Kétszárnyú tokosztós ablak (Középen felnyíló) két oldalon bukó-nyíló

BA – Bejárati ajtó

BP – Belső párkány

KP – Külső párkány

ÜN – Üveg nélkül

Ü – Üveggel

KESK – Keskeny Profil

Beltéri ajtó

dekorfólia egy papír alapból áll. Ez igazából egy színes fotó a kívánt fa felületről. Gyártása során ezt a színes felületet impregnáló és felületét keményítő lakkréteggel vonják be. Ebből keletkezik egy közepes mechanikai ellenállású ajtófelület, melyet MDF hordozóra kasírozva kapjuk meg a kész ajtófelületet.

CPL  (Continuous Pressed Laminate) folyamatos préselt laminátum olyan rétegelt felület, melynek rétegei dekorpapír alapra több rétegben felhordott vízzáró, impregnáló és kemény bevonatokból áll össze. A gyártási eljárásban alkalmazott nagy nyomás és magas hőmérséklet teszi a felhasznált anyagok segítségével különösen ellenállóvá a CPL felületet.

Az átfogó tok, átfogja a falkáva vastagságát, azt mindkét oldalról takarja, lezárja.  Előnye, hogy nem teljesen szabályos, tehát kivakolt falkáva esetén is, teljes értékű, esztétikus takarást biztosít.

Más néven Gerébtok-nak is nevezik. Ezt a toktípust olyan helyeken érdemes alkalmazni, ahol nem áll rendelkezésre falcsonk. Tehát párhuzamos falak, folyosószerű helyiségek esetében. Ilyenkor egy 4,5 cm széles fix tok áll a rendelkezésünkre. A borítólécek is sokkal vékonyabbak, mint az átfogó tok esetében.

A  blokktok összeszerelése sem tér el semmiben az átfogó tok építésétől, csupán a borítólécek felhelyezése picit más munkafolyamattal zárul. A blokktok nem olyan látványos, mint egy átfogó tok.

Kiválasztja a kívánt ajtó típust, azaz, hogy Dekorfóliás ajtót vagy CPL laminált ajtót szeretne.

Beírja a szükséges méreteket, szélesség, magasság. Fontos, hogy a falnyílást vegye figyelembe.

Magyarországon az általánosan elterjedt magasság 210 cm.

A Tokszerk. mezőbe a falvastagságot kell megjelölni. Általában 12cm. Amennyiben fürdőszobába, mellékhelységbe vagy olyan helyre ahol csempe van a falon és az ajtó utólag lesz beszerelve, úgy ott 2 cm-el többet kell számolni a falvastagságra. Tehát 14 cm fog kerülni a tokszerk. mezőbe.

Meg kell jelölni a kívánt színt, kívánt üvegtípust.

Amennyiben elmondaná ezeket, kérjük hívjon minket, vagy írjon az e-mail címükre: info@ablak-oc.hu

Árnyékolástechnika

Ha redőnyben minőségről beszélünk, akkor az alapanyagában alumínium. Nem csak azért, mert az alumínium rendkívüli módon elnyűhetetlen és időtálló megoldás, hanem mert az új alumíniumötvözési eljárásoknak köszönhetően a ma kapható alumínium ötvözetek már szilárdságukban és terhelhetőségükben is kitűnő választásnak bizonyulnak.

Az alumínium redőny stabil kamrás lefutója a jól kitalált szerkezeti keresztmetszetének köszönhetően nem csak tökéletesen megvezeti a redőnylécet, hanem erős stabil keretet és tartást biztosít a szerkezetnek. A 37 mm-es hengerelt eljárással készült és szigetelő habbal töltött alumínium redőnyléc garantálja a hő- és hangszigetelést, növeli a stabilitást és zajmentes működést biztosít. Az alumínium redőnyrendszer a felhasznált anyagoknak köszönhetően tökéletes színtartást, hosszú élettartamot és kiváló hőszigetelési képességet biztosít.
Műanyag-és alumínium lamellás redőnyök többféle választható színekben, háromféle redőnytokkal.

“Hagyományos” műanyag redőny esetében egy kiforrott, de alapjaiban egyszerűbb és szerényebb technikai lehetőségeket magába rejtő rendszerről beszélhetünk, amely leginkább kedvező árával csalogatja megrendelőit.  A csapszeggel ellátott tengelyszerkezetre tekeredik fel a műanyag redőnyléc, melynek műanyag betétes vagy alumínium zárólécére külső ütközőt rögzítünk. Így akadályozzuk meg, hogy a felhúzás során a redőnyléc a tokszerkezetbe forduljon. A gyártáskor felhasznált redőnylécek mindegyike fedett, ezáltal zárt állapotban teljes fényzárást biztosít. A redőnyök működtetése alapesetben gurtnival történik, de zsinóros működtetés is választható.

Ablakok, ajtók és redőnyök színezéséhez, szebbé, hangsúlyosabbá tételéhez alkalmazzuk a profilok oldószermentes ragasztással történő fóliázását. Ehhez számos fautánzatú és teli színből választhatunk. A fóliák egy vagy mindkét oldalon alkalmazhatók figyelembe véve az egyedi elképzeléseket. Az általunk kínált fóliák mindegyike ellenáll a környezeti és Időjárás általi behatásoknak, könnyen kezelhetők és tisztíthatók valamint nagy színtartóssággal bírnak. Kívül és belül eltérő színű fóliázás is lehetséges.

Rolószerűen betekeredik egy tokba a rovarháló, úgy mint a redőny.   

Rolós szúnyoghálóval kombinált, azzal egy tokba tekeredő, dupla lefutó sínnel rendelkező redőny A  redőny és a szúnyogháló egymástól függetlenül mozgatható.

  • fix szúnyogháló
  • mobil szúnyogháló
  • pliszé szúnyogháló
  • zsanéros szúnyogháló
  • szúnyogháló tolóajtó
  • ablakra szerelhető
  • keret anyaga: műanyag vagy alumínium
  • keret színe alap esetben: fehér vagy sötétbarna
  • az alumínium keret, kérés esetén RAL színskála alapján bármilyen színre színterezhető
  • kizárólag kívülről szerelhető
  • redőnyre is felszerelhető
  • háló színe: világosszürke
  • ajtóra és ablakra egyaránt szerelhető
  • a szúnyogháló függőlegesen (rolós szúnyogháló) vagy vízszintesen mozgatható
  • háló színe: világosszürke
  • redőnyre is felszerelhető
  • redőnnyel kombinálható (a kér árnyékoló közös tokba kerül, közös lefutó sínnel)
  • színe lehet: fehér, barna, famintázatú
  • kérés esetén RAL színskála alapján színterezhető
  • ajtóra és ablakra egyaránt szerelhető
  • nagyméretű nyílászárók esetén a legjobb választás
  • színe lehet: fehér, barna , famintázatú
  • a háló színe: világosszürke vagy fekete
  • harmonikaszerűen záródik
  • könnyen kezelhető és bárhol megállítható
  • függőlegesen és vízszintesen is mozgatható
  • redőnyre is felszerelhető
  • ajtóra szerelhető
  • színe lehet: fehér, barna, famintázatú
  • háló színe: világosszürke
  • praktikus, de nagy helyigényű megoldás
  • kérés esetén RAL színskála alapján színterezhető
  • ideális nagyméretű teraszajtókra
  • színe lehet: fehér, barna, famintázatú
  • kérés esetén RAL színskála alapján színterezhető
  • háló színe: világosszürke
  • az ajtó fix alumínium keretes szúnyoghálóajtó, mely egy fix alumínium keretben mozog pályahosszabbítással
  • szükség esetén az ajtó könnyedén kiemelhető a keretből és a téli hónapokban elraktározható

Garázskapu

Olyan lamellákból álló kapu, ahol a panelek nyitáskor padlószinttel párhuzamosan nyílnak, egy nekik kialakított sínrendszerben. Ma már oldalra nyíló szekcionált kapuk is léteznek, melyeket olyan helyre építenek be, ahol a felfelé nyitás nem megoldható. A lamellák vagy elemek itt is számukra elkészített sínben mozognak. Ezek a garázskapuk nem foglalnak el nagy helyet a hasznos térből, valamint nem nyílnak az utcafrontra.

Egy táblából áll, mely egyben billen fel. Nagy részüknél figyelembe kell venni, hogy az utcafrontra jelentősen kinyúlhatnak. A kézi nyithatóságot rugókkal történő kiegyensúlyozással segítik. Ügyelni kell a kapu súlyára, ezért általában szigeteletlen típus létezik belőlük.

  • Kedvező ár
  • Tisztességes ajánlat
  • Korrekt együttműködés